NovostiFolna kiselina: sintetizirani oblik vitamina B9

Folna kiselina: sintetizirani oblik vitamina B9

 

U mjesecu travnju/aprilu smo pripremili posebnu promociju za buduće mame i trudnice za analizu folne kiseline (folata). Prilagodili smo promotivnu cijenu od 15.00 KM koju možete iskoristiti tokom ovog mjeseca.

Naime, većinu vitamina i minerala često uzimamo „napamet“ jer smatramo ili čitamo u raznim medijima o simptomima nedostatka ili viška nekog vitamina i minerala, bez savjeta s liječnikom. Preporučujemo prije uzimanja folata ili za praćenje terapije provjerite njihov status laboratorijskim nalazom.

 

Folna kiselina je sintetizirani oblik vitamina B9 (još se naziva i folat), spada u skupinu esencijalnih vitamina, odnosno ne može se sintetizirati metabolizmom, te se stoga apsorbira prehranom. Primarni izvori folata su zeleno i lisnato povrće, prokulice, voće, pivski kvasac i jetra.

 

Za što naše tijelo koristi folnu kiselinu?

Neophodna je za pravilno funkcioniranje organizma jer sudjeluje u proizvodnji genetičkog materijala (DNA), popravku DNA i umnožavanje stanica. U kombinaciji s drugim vitaminima (B6 i B12) sudjeluje u regulaciji koncentracije homocisteina u krvi što doprinosi zdravlju krvnih žila i srca. Pomaže u sazrijevanju eritrocita te je neizmjerno važna za prevenciju urođenih defekata kod djece.

 

Povišene vrijednosti

U slučaju da osoba prekorači preporučenu dnevnu dozu, dolazi do povećane koncentracije folne kiseline u serumu. Toksičnost uzrokovana folnom kiselinom je rijetkost jer je ona topiva u vodi, ali bez obzira na to, uvijek se treba pridržavati uputa liječnika. Kod nekih ljudi prekomjerne doze mogu uzrokovati korektalni karcinom, a kod osoba s nedostatkom vitamina B12 mogu prikriti anemiju. Neke studije su pokazale da visoke doze folne kiseline utječu negativno na imunloški sustav da smanjuju aktivnost imunloških stanica.

Prekomjerne količine folne kiseline mogu prikriti niske koncentracije vitamina B12. To se događa jer ona ispravlja anemiju koju je uzrokovao nedostatak vitamina B12, ali ne pomaže pri drugim simptomima deficijencije tog vitamina. Niske koncentracije B12 uzrokuju oštećenje živata i mogu voditi do trajnog oštećenja živčanog sustava. U nekim slučajevima visoke doze folne kiseline mogu čak i pogoršati simptome nedostatka vitamina B12.

 

Nedostatak folne kiseline

Nedostatak folne kiseline se može različito očitovati s obzirom na dob i stanje (npr.trudnoća). svaki organski sustav može biti zahvaćen i pokazivati simptome.

 

Anemija uzrokovana nedostatkom folata

Naše tijelo ima zalihe folata za četiri mjeseca, što znači da svakodnevno moramo unositi dovoljne količine tog vitamina. Budući da se ona koristi u sintezi DNA i eritrocita njen nedostatak se najbrže primijeti u obliku megaloblastične anemije. Ova anemija se može razviti zbog nekoliko razloga: nedovoljnog unosa folne kiseline, malapsorpcije kod bolesti gastrointestinalnog trakta, prekomjernog mokrenja, korištenja nekih lijekova (antikonvulziva, metotreksata) i povećane potrebe za folnom kiselinom (trudnoća, dojenje, karcinomi, srpasta anemija, razne infekcije).

 

Poremećaji razvoja živčanog sustava djece

Za vrijeme trudnoće potreba za ovim vitaminom je povećana jer se trebaju opskrbiti dva organizma. Ako majka ne uzima dovoljno folata, već od početka trudnoće povećava se rizik za nastanak poremećaja neuralne cijevi. Ti poremećaji se najčešće javljaju u obliku anencefalije ili spine bifide. Anencefalija je stanje kada se većina ili cijeli mozak i lubanja ne razviju tijekom trudnoće. Spina bifida je stanje koje zahvaća leđnu moždinu – ne dolazi do pravilnog zatvaranja spinalnog  kanala, a to dovodi do izložene leđne moždine. Kao rezultat, takva djeca često imaju poteškoće s nogama, a mogu biiti zahvaćeni i drugi organski sustavi.

 

Povećan rizik za srčana oboljenja

Folati uz vitamine B6 i B12 kontroliraju koncentraciju homocisteina te sprječavaju njegovo povećanje. Hiperhomocisteinemija je povezana s povećanim rizikom za razvoj srčanih bolesti i srčanog udara. Istraživanja su pokazala da osobe koje uzimaju suplemente folne kiselina imaju smanjen rizik za nastanak srčanih bolesti, kao i za nastanak srčanog udara. Također, uzimanje folne kiseline pomaže pri regulaciji krvnog tlaka koji je poznati faktor rizika za nastanak srčanih oboljenja.

 

S poštovanjem,

 

Alisa Jovanović,

Voditeljica laboratorija